Toshiba Semiconductor and Storage TCR3RM33A,LF
TCR3RM33A,LF
Part No.:
TCR3RM33A,LF
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaTCR3RM33A,LF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 4DFNC
  • Related Categories
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
TCR3RM
ProductStatus:
Obsolete
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.13V @ 300mA
Current-Output:
300mA
Current-Quiescent(Iq):
Current-Supply(Max):
PSRR:
100dB (1kHz)
ControlFeatures:
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C