Vishay General Semiconductor - Diodes Division TPSMP33HM3/84A
TPSMP33HM3/84A
Part No.:
TPSMP33HM3/84A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-220AA
Datasheet:
ShinYuaTPSMP33HM3/84A.pdf
Description:
TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC DO220AA
  • Related Categories
Package/Case:
DO-220AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, PAR®, eSMP®
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
26.8V
Voltage-Breakdown(Min):
29.7V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
47.7V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
8.4A
Power-PeakPulse:
400W
PowerLineProtection:
No
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 185°C (TJ)