OptiFuse TSA-500MA
TSA-500MA
Part No.:
TSA-500MA
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaTSA-500MA.pdf
Description:
GLASS FUSE-6.3X32MM, SLOW 500MA
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
TSA
ProductStatus:
Active
MountingType:
Holder
FuseType:
Cartridge, Glass
CurrentRating(Amps):
500 mA
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
ResponseTime:
Slow Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
MeltingI²t:
35A
ApprovalAgency:
2.512
OperatingTemperature:
CSA, KC, TUV, UL
Color:
-55°C ~ 125°C
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaTSA-500MA.pdf
1. How to order TSA-500MA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the TSA-500MA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TSA-500MA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TSA-500MA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as TSA-500MA pin diagram, TSA-500MA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TSA-3.15A TSA-1.6A TSA-2.5A TSA-4A TSA-5A
Part Number TSA-3.15A TSA-1.6A TSA-2.5A TSA-4A TSA-5A
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
Package/Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series TSA TSA TSA TSA TSA
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Holder Holder Holder Holder Holder
FuseType Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass
CurrentRating(Amps) 500 mA 500 mA 500 mA 500 mA 500 mA
VoltageRating-AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
VoltageRating-DC - - - - -
ResponseTime Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow
MeltingI²t 35A 35A 35A 35A 35A
ApprovalAgency 2.512 2.512 2.512 2.512 2.512
Color -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C