Comchip Technology TV02W140B-G
TV02W140B-G
Part No.:
TV02W140B-G
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
SOD-123
Datasheet:
ShinYuaTV02W140B-G.pdf
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SOD123
  • Related Categories
Package/Case:
SOD-123
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
14V
Voltage-Breakdown(Min):
15.6V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
23.2V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
8.62A
Power-PeakPulse:
200W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)