Comchip Technology TV02W6V5B-HF
TV02W6V5B-HF
Part No.:
TV02W6V5B-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
SOD-123
Datasheet:
ShinYuaTV02W6V5B-HF.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SOD123
  • Related Categories
Package/Case:
SOD-123
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
6.5V
Voltage-Breakdown(Min):
7.22V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
11.2V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
17.86A
Power-PeakPulse:
200W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)