Comchip Technology TV15C141JB-HF
TV15C141JB-HF
Part No.:
TV15C141JB-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
ShinYuaTV15C141JB-HF.pdf
Description:
TVS DIODE 140VWM 226.8VC DO214AB
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
140V
Voltage-Breakdown(Min):
155V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
226.8V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
6.61A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)