Comchip Technology TV30C141JB-G
TV30C141JB-G
Part No.:
TV30C141JB-G
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
ShinYuaTV30C141JB-G.pdf
Description:
TVS DIODE 140VWM 226.8VC DO214AB
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
140V
Voltage-Breakdown(Min):
155V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
226.8V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
13.23A
Power-PeakPulse:
3000W (3kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)