OptiFuse TXG-375MA
TXG-375MA
Part No.:
TXG-375MA
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaTXG-375MA.pdf
Description:
THRU HOLE 2.7X7.3MM, SLOW 375MA
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
TXG
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole
FuseType:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
CurrentRating(Amps):
375 mA
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
ResponseTime:
Slow Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
Axial
MeltingI²t:
30A
ApprovalAgency:
0.1614
OperatingTemperature:
CSA, cURus
Color:
-55°C ~ 125°C
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaTXG-375MA.pdf
1. How to order TXG-375MA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the TXG-375MA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TXG-375MA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TXG-375MA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as TXG-375MA pin diagram, TXG-375MA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TXG-1.5A TXG-7A TXG-2A TXG-3.5A TXG-4A
Part Number TXG-1.5A TXG-7A TXG-2A TXG-3.5A TXG-4A
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
Package/Case
Packaging Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB)
Series TXG TXG TXG TXG TXG
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
CurrentRating(Amps) 375 mA 375 mA 375 mA 375 mA 375 mA
VoltageRating-AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
VoltageRating-DC - - - - -
ResponseTime Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage Axial Axial Axial Axial Axial
MeltingI²t 30A 30A 30A 30A 30A
ApprovalAgency 0.1614 0.1614 0.1614 0.1614 0.1614
OperatingTemperature CSA, cURus CSA, cURus CSA, cURus CSA, cURus CSA, cURus
Color -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C