Vishay General Semiconductor - Diodes Division TZMB2V4-GS18
TZMB2V4-GS18
Part No.:
TZMB2V4-GS18
Datasheet:
ShinYuaTZMB2V4-GS18.pdf
Description:
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD80
Tolerance:
±2%
Power - Max:
500 mW
Package / Case:
85 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-65°C ~ 175°C
Operating Temperature:
2.4 V
Supplier Device Package:
50 µA @ 1 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.5 V @ 200 mA