Vishay General Semiconductor - Diodes Division TZMC5V6-GS08
TZMC5V6-GS08
Part No.:
TZMC5V6-GS08
Datasheet:
ShinYuaTZMC5V6-GS08.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Package / Case:
40 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
175°C
Operating Temperature:
5.6 V
Supplier Device Package:
100 nA @ 1 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.5 V @ 200 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Datasheet:
ShinYuaTZMC5V6-GS08.pdf
1. How to order TZMC5V6-GS08 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the TZMC5V6-GS08 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TZMC5V6-GS08?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TZMC5V6-GS08.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TZMC5V6-GS08 TZMC6V8-GS08 TZMC12-GS08 TZMC3V3-GS08 TZMC7V5-GS08
Part Number TZMC5V6-GS08 TZMC6V8-GS08 TZMC12-GS08 TZMC3V3-GS08 TZMC7V5-GS08
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Part Status Active Active Active Active Active
Power - Max 500 mW 500 mW 500 mW 500 mW 500 mW
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Package / Case 40 Ohms 40 Ohms 40 Ohms 40 Ohms 40 Ohms
Impedance (Max) (Zzt) 175°C 175°C 175°C 175°C 175°C
Operating Temperature 5.6 V 5.6 V 5.6 V 5.6 V 5.6 V
Supplier Device Package 100 nA @ 1 V 100 nA @ 1 V 100 nA @ 1 V 100 nA @ 1 V 100 nA @ 1 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA