Vishay General Semiconductor - Diodes Division TZMB4V7-GS18
TZMB4V7-GS18
Part No.:
TZMB4V7-GS18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Datasheet:
ShinYuaTZMB4V7-GS18.pdf
Description:
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD80
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, TZM
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±2%
Part Status:
Active
Power - Max:
500 mW
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
80 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
175°C
Operating Temperature:
4.7 V
Supplier Device Package:
500 nA @ 1 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.5 V @ 200 mA