Vishay General Semiconductor - Diodes Division TZMB56-GS18
TZMB56-GS18
Part No.:
TZMB56-GS18
Datasheet:
ShinYuaTZMB56-GS18.pdf
Description:
DIODE ZENER 56V 500MW SOD80
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tolerance:
±2%
Power - Max:
500 mW
Package / Case:
135 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-65°C ~ 175°C
Operating Temperature:
56 V
Supplier Device Package:
100 nA @ 43 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.5 V @ 200 mA