Microchip Technology UPT12/TR13
UPT12/TR13
Part No.:
UPT12/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-216AA
Datasheet:
ShinYuaUPT12/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 21.6VC POWERMIT1
  • Related Categories
Package/Case:
DO-216AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
12V
Voltage-Breakdown(Min):
13.8V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
21.6V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
6.94A
Power-PeakPulse:
1000W (1kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)