Microchip Technology UPT15/TR13
UPT15/TR13
Part No.:
UPT15/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-216AA
Datasheet:
ShinYuaUPT15/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 26VC POWERMITE 1
  • Related Categories
Package/Case:
DO-216AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
15V
Voltage-Breakdown(Min):
16.7V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
26V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
5.77A
Power-PeakPulse:
1000W (1kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)