Littelfuse Inc. V20E420AUTO
V20E420AUTO
Part No.:
V20E420AUTO
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS - Varistors, MOVs
Package:
Datasheet:
ShinYuaV20E420AUTO.pdf
Description:
VARISTOR 680V 10KA DISC 20MM
Packaging:
Bulk
Series:
Automotive, AEC-Q200, AUMOV™
ProductStatus:
Active
MaximumACVolts:
420 V
MaximumDCVolts:
560 V
VaristorVoltage(Min):
612 V
VaristorVoltage(Typ):
680 V
VaristorVoltage(Max):
748 V
Current-Surge:
10 kA
Energy:
330J
NumberofCircuits:
1
Capacitance@Frequency:
600 pF @ 1 MHz
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)