Vishay General Semiconductor - Diodes Division VESD12A1A-HD1-GS08
VESD12A1A-HD1-GS08
Part No.:
VESD12A1A-HD1-GS08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
SOD-882
Datasheet:
ShinYuaVESD12A1A-HD1-GS08.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 24VC LLP1006-2L
  • Related Categories
Package/Case:
SOD-882
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
12V (Max)
Voltage-Breakdown(Min):
13.5V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
24V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
8A (8/20µs)
Power-PeakPulse:
200W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
54pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)