Vishay General Semiconductor - Diodes Division VTVS36ASMF-M3-18
VTVS36ASMF-M3-18
Part No.:
VTVS36ASMF-M3-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-219AB
Datasheet:
ShinYuaVTVS36ASMF-M3-18.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 61VC DO219AB
  • Related Categories
Package/Case:
DO-219AB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
TransZorb®
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
36V
Voltage-Breakdown(Min):
40.9V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
61V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
6.24A
Power-PeakPulse:
400W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
342pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)