Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y009760K0000T0L
Y009760K0000T0L
Part No.:
Y009760K0000T0L
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaY009760K0000T0L.pdf
Description:
RES 60K OHM 0.01% 1/4W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Series:
VMTB60Z
Resistance:
60 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Features:
Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
±0.2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.160 Dia x 0.375 L (4.06mm x 9.53mm)
Datasheet:
ShinYuaY009760K0000T0L.pdf
1. How to order Y009760K0000T0L on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the Y009760K0000T0L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y009760K0000T0L?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Y00971K00000T0L Y009760K0000T0L Y00971K00000T0L Y009760K0000T0L
Part Number Y00971K00000T0L Y009760K0000T0L Y00971K00000T0L Y009760K0000T0L
Package/Case Axial Axial Axial Axial
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
ProductStatus Active Active Active Active
Resistance 60 kOhms 60 kOhms 60 kOhms 60 kOhms
Tolerance ±0.01% ±0.01% ±0.01% ±0.01%
Power(Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
Composition Metal Foil Metal Foil Metal Foil Metal Foil
Features Non-Inductive Non-Inductive Non-Inductive Non-Inductive
TemperatureCoefficient ±0.2ppm/°C ±0.2ppm/°C ±0.2ppm/°C ±0.2ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Size/Dimension Axial Axial Axial Axial
Height-Seated(Max) 0.160 Dia x 0.375 L (4.06mm x 9.53mm) 0.160 Dia x 0.375 L (4.06mm x 9.53mm) 0.160 Dia x 0.375 L (4.06mm x 9.53mm) 0.160 Dia x 0.375 L (4.06mm x 9.53mm)