Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y168848K7200A0L
Y168848K7200A0L
Part No.:
Y168848K7200A0L
Manufacturer:
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaY168848K7200A0L.pdf
Description:
RES 48.72K OHM 1/2W 0.05% RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
AN
ProductStatus:
Active
Resistance:
48.72 kOhms
Tolerance:
±0.05%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
±2ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.295 L x 0.098 W (7.50mm x 2.50mm)
NumberofTerminations:
0.315 (8.00mm)
Category:
Through Hole Resistors
Datasheet:
ShinYuaY168848K7200A0L.pdf
1. How to order Y168848K7200A0L on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the Y168848K7200A0L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y168848K7200A0L?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Y16885K51200A0L Y168844K4500A0L Y168848K7200A0L Y168861K1000A0L Y168861K1600A0L
Part Number Y16885K51200A0L Y168844K4500A0L Y168848K7200A0L Y168861K1000A0L Y168861K1600A0L
Package/Case Radial Radial Radial Radial Radial
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series AN AN AN AN AN
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 48.72 kOhms 48.72 kOhms 48.72 kOhms 48.72 kOhms 48.72 kOhms
Tolerance ±0.05% ±0.05% ±0.05% ±0.05% ±0.05%
Power(Watts) 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W
Composition Metal Foil Metal Foil Metal Foil Metal Foil Metal Foil
Features Non-Inductive Non-Inductive Non-Inductive Non-Inductive Non-Inductive
TemperatureCoefficient ±2ppm/°C ±2ppm/°C ±2ppm/°C ±2ppm/°C ±2ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Size/Dimension - - - - -
Height-Seated(Max) 0.295 L x 0.098 W (7.50mm x 2.50mm) 0.295 L x 0.098 W (7.50mm x 2.50mm) 0.295 L x 0.098 W (7.50mm x 2.50mm) 0.295 L x 0.098 W (7.50mm x 2.50mm) 0.295 L x 0.098 W (7.50mm x 2.50mm)
NumberofTerminations 0.315 (8.00mm) 0.315 (8.00mm) 0.315 (8.00mm) 0.315 (8.00mm) 0.315 (8.00mm)