Bel Fuse Inc. 0697W5000-02
0697W5000-02
Part No.:
0697W5000-02
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYua0697W5000-02.pdf
Description:
FUSE 5A 350V RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
0697W
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole
FuseType:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
CurrentRating(Amps):
5 A
VoltageRating-AC:
350 V
VoltageRating-DC:
72 V
ResponseTime:
Slow Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
Radial, Box
MeltingI²t:
100A
ApprovalAgency:
111
OperatingTemperature:
AEC-Q200, CQC, cURus, PSE, VDE
Color:
-55°C ~ 125°C
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYua0697W5000-02.pdf
1. How to order 0697W5000-02 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 0697W5000-02 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 0697W5000-02?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 0697W5000-02.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 0697W2000-02 0697W3150-01 0697W4000-02 0697W5000-02 0697W1000-02
Part Number 0697W2000-02 0697W3150-01 0697W4000-02 0697W5000-02 0697W1000-02
Manufacturer Bel Fuse Inc. Bel Fuse Inc. Bel Fuse Inc. Bel Fuse Inc. Bel Fuse Inc.
Package/Case
Series 0697W 0697W 0697W 0697W 0697W
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
CurrentRating(Amps) 5 A 5 A 5 A 5 A 5 A
VoltageRating-AC 350 V 350 V 350 V 350 V 350 V
VoltageRating-DC 72 V 72 V 72 V 72 V 72 V
ResponseTime Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage Radial, Box Radial, Box Radial, Box Radial, Box Radial, Box
MeltingI²t 100A 100A 100A 100A 100A
ApprovalAgency 111 111 111 111 111
Color -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C