SMC Diode Solutions 10BQ015TR
10BQ015TR
Part No.:
10BQ015TR
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
10BQ015TR.pdf
Description:
1A, 15V, SMB, SCHOTTKY RECTIFIER
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
74pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 15 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
15 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
350 mV @ 1 A