Taiwan Semiconductor Corporation SF2004PT C0G
SF2004PT C0G
Part No.:
SF2004PT C0G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-247-3
Datasheet:
ShinYuaSF2004PT C0G.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 200V 20A TO247AD
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
175pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 20 A
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Datasheet:
ShinYuaSF2004PT C0G.pdf
1. How to order SF2004PT C0G on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SF2004PT C0G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SF2004PT C0G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SF2004PT C0G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SF2004PT C0G SF2005PT C0G SF2006PT C0G SFAF808G C0G HER603G
Part Number SF2004PT C0G SF2005PT C0G SF2006PT C0G SFAF808G C0G HER603G
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Standard Standard Standard Standard Standard
Part Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Capacitance @ Vr, F 175pF @ 4V, 1MHz 175pF @ 4V, 1MHz 175pF @ 4V, 1MHz 175pF @ 4V, 1MHz 175pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns 35 ns 35 ns 35 ns 35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 200 V 10 µA @ 200 V 10 µA @ 200 V 10 µA @ 200 V 10 µA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V 200 V 200 V 200 V 200 V
Current - Average Rectified (Io) 20A 20A 20A 20A 20A
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 20 A 1.1 V @ 20 A 1.1 V @ 20 A 1.1 V @ 20 A 1.1 V @ 20 A