Vishay General Semiconductor - Diodes Division V10PM10-M3/I
V10PM10-M3/I
Part No.:
V10PM10-M3/I
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
ShinYuaV10PM10-M3/I.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277A
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
eSMP®, TMBS®
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
120 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
750 mV @ 10 A
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Datasheet:
ShinYuaV10PM10-M3/I.pdf
1. How to order V10PM10-M3/I on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the V10PM10-M3/I price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of V10PM10-M3/I?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of V10PM10-M3/I.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image V10PM10-M3/I V8P45-M3/87A V10P12-M3/86A V15P10-M3/H V15P10-M3/I
Part Number V10PM10-M3/I V8P45-M3/87A V10P12-M3/86A V15P10-M3/H V15P10-M3/I
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series eSMP®, TMBS® eSMP®, TMBS® eSMP®, TMBS® eSMP®, TMBS® eSMP®, TMBS®
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Part Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Capacitance @ Vr, F - - - - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 120 µA @ 100 V 120 µA @ 100 V 120 µA @ 100 V 120 µA @ 100 V 120 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V 100 V 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) 10A 10A 10A 10A 10A
Operating Temperature -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 750 mV @ 10 A 750 mV @ 10 A 750 mV @ 10 A 750 mV @ 10 A 750 mV @ 10 A