SMC Diode Solutions 10BQ030TR
10BQ030TR
Part No.:
10BQ030TR
Datasheet:
ShinYua10BQ030TR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SMB
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F:
200pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 30 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
420 mV @ 1 A