SMC Diode Solutions 10BQ100TR
10BQ100TR
Part No.:
10BQ100TR
Datasheet:
10BQ100TR.pdf
Description:
1A, 100V, SMB, SCHOTTKY RECTIFIE
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F:
26pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
780 mV @ 1 A