SMC Diode Solutions 10TQ035STR
10TQ035STR
Part No.:
10TQ035STR
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
10TQ035STR.pdf
Description:
10A, 35V, D2PAK, SCHOTTKY RECTIF
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
750pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 mA @ 35 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
35 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
570 mV @ 10 A