Bel Power Solutions 110RCM150-24
110RCM150-24
Part No.:
110RCM150-24
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
ShinYua110RCM150-24.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 24V 150W
Packaging:
Bulk
Series:
Melcher RCM (150W)
ProductStatus:
Active
Type:
Enclosed, Conformal Coated
Voltage-Input(Min):
50.4V
Voltage-Input(Max):
137.5V
NumberofOutputs:
1
Voltage-Output1:
24V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
6.25A
Power(Watts):
150W
Voltage-Isolation:
4.2 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
93%
OperatingTemperature:
-40°C ~ 70°C
MountingType:
Chassis Mount
Size/Dimension:
6.48 L x 3.78 W x 1.42 H (164.6mm x 96.0mm x 36.1mm)
ApprovalAgency:
CE
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYua110RCM150-24.pdf
1. How to order 110RCM150-24 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 110RCM150-24 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 110RCM150-24?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 110RCM150-24.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 24RCM150-12DMQ 110RCM150-24 110RCM150-12 24RCM150-24 24RCM150-12
Part Number 24RCM150-12DMQ 110RCM150-24 110RCM150-12 24RCM150-24 24RCM150-12
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series Melcher RCM (150W) Melcher RCM (150W) Melcher RCM (150W) Melcher RCM (150W) Melcher RCM (150W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Voltage-Input(Min) 50.4V 50.4V 50.4V 50.4V 50.4V
Voltage-Input(Max) 137.5V 137.5V 137.5V 137.5V 137.5V
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Output1 24V 24V 24V 24V 24V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 6.25A 6.25A 6.25A 6.25A 6.25A
Power(Watts) 150W 150W 150W 150W 150W
Voltage-Isolation 4.2 kV 4.2 kV 4.2 kV 4.2 kV 4.2 kV
Efficiency 93% 93% 93% 93% 93%
OperatingTemperature -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C
MountingType Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Size/Dimension 6.48 L x 3.78 W x 1.42 H (164.6mm x 96.0mm x 36.1mm) 6.48 L x 3.78 W x 1.42 H (164.6mm x 96.0mm x 36.1mm) 6.48 L x 3.78 W x 1.42 H (164.6mm x 96.0mm x 36.1mm) 6.48 L x 3.78 W x 1.42 H (164.6mm x 96.0mm x 36.1mm) 6.48 L x 3.78 W x 1.42 H (164.6mm x 96.0mm x 36.1mm)