Bel Power Solutions 24RCM150-12DMQ
24RCM150-12DMQ
Part No.:
24RCM150-12DMQ
Datasheet:
ShinYua24RCM150-12DMQ.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 150W
Series:
Melcher RCM (150W)
Type:
Enclosed, Conformal Coated
Voltage-Input(Min):
16.8V
Voltage-Input(Max):
45V
Voltage-Output1:
12V
Current-Output(Max):
12.5A
Power(Watts):
150W
Voltage-Isolation:
4.2 kV
Efficiency:
90%
OperatingTemperature:
-40°C ~ 70°C
Size/Dimension:
6.48 L x 3.78 W x 1.42 H (164.5mm x 96.0mm x 36.1mm)
ApprovalAgency:
cCSAus, CE
Datasheet:
ShinYua24RCM150-12DMQ.pdf
1. How to order 24RCM150-12DMQ on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 24RCM150-12DMQ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 24RCM150-12DMQ?
Image 24RCM150-12DMQ 110RCM150-24 110RCM150-12 24RCM150-24 24RCM150-12
Part Number 24RCM150-12DMQ 110RCM150-24 110RCM150-12 24RCM150-24 24RCM150-12
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series Melcher RCM (150W) Melcher RCM (150W) Melcher RCM (150W) Melcher RCM (150W) Melcher RCM (150W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Voltage-Input(Min) 16.8V 16.8V 16.8V 16.8V 16.8V
Voltage-Input(Max) 45V 45V 45V 45V 45V
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 12.5A 12.5A 12.5A 12.5A 12.5A
Power(Watts) 150W 150W 150W 150W 150W
Voltage-Isolation 4.2 kV 4.2 kV 4.2 kV 4.2 kV 4.2 kV
Efficiency 90% 90% 90% 90% 90%
OperatingTemperature -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C
MountingType Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Size/Dimension 6.48 L x 3.78 W x 1.42 H (164.5mm x 96.0mm x 36.1mm) 6.48 L x 3.78 W x 1.42 H (164.5mm x 96.0mm x 36.1mm) 6.48 L x 3.78 W x 1.42 H (164.5mm x 96.0mm x 36.1mm) 6.48 L x 3.78 W x 1.42 H (164.5mm x 96.0mm x 36.1mm) 6.48 L x 3.78 W x 1.42 H (164.5mm x 96.0mm x 36.1mm)