Bel Power Solutions 110RCM300-12DMQF
110RCM300-12DMQF
Part No.:
110RCM300-12DMQF
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
ShinYua110RCM300-12DMQF.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 300W
Packaging:
Bulk
Series:
RCM (300W)
ProductStatus:
Active
Type:
Enclosed
Voltage-Input(Min):
50.4V
Voltage-Input(Max):
137.5V
NumberofOutputs:
1
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
25A
Power(Watts):
300W
Voltage-Isolation:
4.2 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
91%
OperatingTemperature:
-40°C ~ 70°C
MountingType:
Chassis Mount
Size/Dimension:
7.43 L x 4.57 W x 1.50 H (188.6mm x 116.0mm x 38.0mm)
ApprovalAgency:
CE, NEMKO
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYua110RCM300-12DMQF.pdf
1. How to order 110RCM300-12DMQF on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 110RCM300-12DMQF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 110RCM300-12DMQF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 24RCM300-24 110RCM300-12DMQF
Part Number 24RCM300-24 110RCM300-12DMQF
Manufacturer Bel Power Solutions Bel Power Solutions
Packaging Bulk Bulk
Series RCM (300W) RCM (300W)
ProductStatus Active Active
Type Enclosed Enclosed
Voltage-Input(Min) 50.4V 50.4V
Voltage-Input(Max) 137.5V 137.5V
NumberofOutputs 1 1
Voltage-Output1 12V 12V
Voltage-Output2 - -
Voltage-Output3 - -
Voltage-Output4 - -
Current-Output(Max) 25A 25A
Power(Watts) 300W 300W
Voltage-Isolation 4.2 kV 4.2 kV
Applications ITE (Commercial), Railway ITE (Commercial), Railway
Efficiency 91% 91%
OperatingTemperature -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C
MountingType Chassis Mount Chassis Mount
Size/Dimension 7.43 L x 4.57 W x 1.50 H (188.6mm x 116.0mm x 38.0mm) 7.43 L x 4.57 W x 1.50 H (188.6mm x 116.0mm x 38.0mm)