Bel Power Solutions 24RCM300-24
24RCM300-24
Part No.:
24RCM300-24
Datasheet:
ShinYua24RCM300-24.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 24V 300W
Series:
RCM (300W)
Type:
Enclosed
Voltage-Input(Min):
16.8V
Voltage-Input(Max):
45V
Voltage-Output1:
24V
Current-Output(Max):
12.5A
Power(Watts):
300W
Voltage-Isolation:
4.2 kV
Efficiency:
90%
OperatingTemperature:
-40°C ~ 70°C
Size/Dimension:
7.43 L x 4.57 W x 1.50 H (188.6mm x 116.0mm x 38.0mm)
ApprovalAgency:
CE, NEMKO
Datasheet:
ShinYua24RCM300-24.pdf
1. How to order 24RCM300-24 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 24RCM300-24 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 24RCM300-24?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 24RCM300-24.
Image 24RCM300-24 110RCM300-12DMQF
Part Number 24RCM300-24 110RCM300-12DMQF
Manufacturer Bel Power Solutions Bel Power Solutions
Packaging Bulk Bulk
Series RCM (300W) RCM (300W)
ProductStatus Active Active
Type Enclosed Enclosed
Voltage-Input(Min) 16.8V 16.8V
Voltage-Input(Max) 45V 45V
NumberofOutputs 1 1
Voltage-Output1 24V 24V
Voltage-Output4 - -
Current-Output(Max) 12.5A 12.5A
Power(Watts) 300W 300W
Voltage-Isolation 4.2 kV 4.2 kV
Applications ITE (Commercial), Railway ITE (Commercial), Railway
Efficiency 90% 90%
OperatingTemperature -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C
MountingType Chassis Mount Chassis Mount
Size/Dimension 7.43 L x 4.57 W x 1.50 H (188.6mm x 116.0mm x 38.0mm) 7.43 L x 4.57 W x 1.50 H (188.6mm x 116.0mm x 38.0mm)