Hammond Manufacturing 1182J240
1182J240
Part No.:
1182J240
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYua1182J240.pdf
Description:
PWR XFMR TORO 225VA CHAS MT
Packaging:
Box
Series:
1182
ProductStatus:
Active
Type:
Toroidal
Voltage-Primary:
117V
Voltage-Secondary(FullLoad):
240V
Current-Output(Max):
940mA
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Single
CenterTap:
No
Power-Max:
225VA
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Wire Leads
Size/Dimension:
114.30mm Dia
Height-Seated(Max):
47.75mm