Hammond Manufacturing 1182M117
1182M117
Part No.:
1182M117
Datasheet:
ShinYua1182M117.pdf
Description:
PWR XFMR TORO 300VA CHAS MT
Voltage-Primary:
117V, 234V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 117V, Series 234V
Current-Output(Max):
Parallel 2.56A, Series 1.28A
Power-Max:
300VA
Size/Dimension:
127.00mm Dia
Height-Seated(Max):
47.75mm
Voltage-Isolation:
4000Vrms
Datasheet:
ShinYua1182M117.pdf
1. How to order 1182M117 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 1182M117 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1182M117?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1182M117.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 1182M117 pin diagram, 1182M117 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1182S12 1182P22 1182M117 1182Q117 1182T117P
Part Number 1182S12 1182P22 1182M117 1182Q117 1182T117P
Packaging Box Box Box Box Box
Series 1182 1182 1182 1182 1182
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Toroidal Toroidal Toroidal Toroidal Toroidal
Voltage-Primary 117V, 234V 117V, 234V 117V, 234V 117V, 234V 117V, 234V
Voltage-Secondary(FullLoad) Parallel 117V, Series 234V Parallel 117V, Series 234V Parallel 117V, Series 234V Parallel 117V, Series 234V Parallel 117V, Series 234V
Current-Output(Max) Parallel 2.56A, Series 1.28A Parallel 2.56A, Series 1.28A Parallel 2.56A, Series 1.28A Parallel 2.56A, Series 1.28A Parallel 2.56A, Series 1.28A
PrimaryWinding(s) Dual Dual Dual Dual Dual
SecondaryWinding(s) Dual Dual Dual Dual Dual
CenterTap No No No No No
Power-Max 300VA 300VA 300VA 300VA 300VA
MountingType Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
TerminationStyle Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads
Size/Dimension 127.00mm Dia 127.00mm Dia 127.00mm Dia 127.00mm Dia 127.00mm Dia
Height-Seated(Max) 47.75mm 47.75mm 47.75mm 47.75mm 47.75mm