Hammond Manufacturing 1182Q117
1182Q117
Part No.:
1182Q117
Datasheet:
ShinYua1182Q117.pdf
Description:
PWR XFMR TORO 750VA CHAS MT
Voltage-Primary:
117V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 117V, Series 234V
Current-Output(Max):
Parallel 6.42A, Series 3.21A
Power-Max:
750VA
Size/Dimension:
152.40mm Dia
Height-Seated(Max):
73.15mm
Voltage-Isolation:
4000Vrms
Datasheet:
ShinYua1182Q117.pdf
1. How to order 1182Q117 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 1182Q117 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1182Q117?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1182Q117.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 1182Q117 pin diagram, 1182Q117 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1182S12 1182P22 1182M117 1182Q117 1182T117P
Part Number 1182S12 1182P22 1182M117 1182Q117 1182T117P
Packaging Box Box Box Box Box
Series 1182 1182 1182 1182 1182
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Toroidal Toroidal Toroidal Toroidal Toroidal
Voltage-Primary 117V 117V 117V 117V 117V
Voltage-Secondary(FullLoad) Parallel 117V, Series 234V Parallel 117V, Series 234V Parallel 117V, Series 234V Parallel 117V, Series 234V Parallel 117V, Series 234V
Current-Output(Max) Parallel 6.42A, Series 3.21A Parallel 6.42A, Series 3.21A Parallel 6.42A, Series 3.21A Parallel 6.42A, Series 3.21A Parallel 6.42A, Series 3.21A
PrimaryWinding(s) Dual Dual Dual Dual Dual
SecondaryWinding(s) Dual Dual Dual Dual Dual
CenterTap No No No No No
Power-Max 750VA 750VA 750VA 750VA 750VA
MountingType Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
TerminationStyle Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads
Size/Dimension 152.40mm Dia 152.40mm Dia 152.40mm Dia 152.40mm Dia 152.40mm Dia
Height-Seated(Max) 73.15mm 73.15mm 73.15mm 73.15mm 73.15mm