Hammond Manufacturing 1182T117P
1182T117P
Part No.:
1182T117P
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYua1182T117P.pdf
Description:
PWR XFMR TORO 1500VA CHAS MT
Packaging:
Box
Series:
1182
ProductStatus:
Active
Type:
Toroidal
Voltage-Primary:
117V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 117V, Series 234V
Current-Output(Max):
Parallel 12.8A, Series 6.4A
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
1500VA
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Wire Leads
Size/Dimension:
187.96mm Dia
Height-Seated(Max):
82.55mm
Voltage-Isolation:
4000Vrms
Category:
Power Transformers
Datasheet:
ShinYua1182T117P.pdf
1. How to order 1182T117P on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 1182T117P price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1182T117P?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1182T117P.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 1182T117P pin diagram, 1182T117P datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1182S12 1182P22 1182M117 1182Q117 1182T117P
Part Number 1182S12 1182P22 1182M117 1182Q117 1182T117P
Packaging Box Box Box Box Box
Series 1182 1182 1182 1182 1182
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Toroidal Toroidal Toroidal Toroidal Toroidal
Voltage-Primary 117V 117V 117V 117V 117V
Voltage-Secondary(FullLoad) Parallel 117V, Series 234V Parallel 117V, Series 234V Parallel 117V, Series 234V Parallel 117V, Series 234V Parallel 117V, Series 234V
Current-Output(Max) Parallel 12.8A, Series 6.4A Parallel 12.8A, Series 6.4A Parallel 12.8A, Series 6.4A Parallel 12.8A, Series 6.4A Parallel 12.8A, Series 6.4A
PrimaryWinding(s) Dual Dual Dual Dual Dual
SecondaryWinding(s) Dual Dual Dual Dual Dual
CenterTap No No No No No
Power-Max 1500VA 1500VA 1500VA 1500VA 1500VA
MountingType Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
TerminationStyle Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads
Size/Dimension 187.96mm Dia 187.96mm Dia 187.96mm Dia 187.96mm Dia 187.96mm Dia
Height-Seated(Max) 82.55mm 82.55mm 82.55mm 82.55mm 82.55mm