Hammond Manufacturing 1182T60P
1182T60P
Part No.:
1182T60P
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYua1182T60P.pdf
Description:
PWR XFMR TORO 1500VA CHAS MT
Packaging:
Box
Series:
1182
ProductStatus:
Active
Type:
Toroidal
Voltage-Primary:
117V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 60V, Series 120V
Current-Output(Max):
Parallel 25A, Series 12.5A
PrimaryWinding(s):
Dual
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
1500VA
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Wire Leads
Size/Dimension:
187.96mm Dia
Height-Seated(Max):
82.55mm