SMC Diode Solutions 123SPD100A
123SPD100A
Part No.:
123SPD100A
Package:
SPD-4
Datasheet:
ShinYua123SPD100A.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 120A SPD-4
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F:
2400pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 mA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
120A
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
870 mV @ 120 A