SMC Diode Solutions 129SPC135A
129SPC135A
Part No.:
129SPC135A
Package:
SPD-3A
Datasheet:
ShinYua129SPC135A.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 135V 120A SPD-3A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
3000pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 mA @ 135 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
135 V
Current - Average Rectified (Io):
120A
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
870 mV @ 120 A