SMC Diode Solutions 181NQ045-1
181NQ045-1
Part No.:
181NQ045-1
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
HALF-PAK
Datasheet:
ShinYua181NQ045-1.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 180A PRM1-1
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Capacitance @ Vr, F:
7800pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
15 mA @ 45 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
180A
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
660 mV @ 180 A