SMC Diode Solutions 183NQ080-1
183NQ080-1
Part No.:
183NQ080-1
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
HALF-PAK
Datasheet:
ShinYua183NQ080-1.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 80V 180A PRM1-1
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Capacitance @ Vr, F:
4150pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
4.5 mA @ 80 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
80 V
Current - Average Rectified (Io):
180A
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
950 mV @ 180 A