Advanced Energy 1/8C24-P20-C
1/8C24-P20-C
Part No.:
1/8C24-P20-C
Manufacturer:
Advanced Energy
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
ShinYua1/8C24-P20-C.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 125V 20W
Packaging:
Bulk
Series:
UltraVolt® C
ProductStatus:
Active
Type:
Enclosed
Voltage-Input(Min):
23V
Voltage-Input(Max):
30V
NumberofOutputs:
1
Voltage-Output1:
125V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
160mA
Power(Watts):
20W
Voltage-Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 65°C
MountingType:
Chassis Mount
Size/Dimension:
4.75 L x 2.00 W x 1.00 H (120.7mm x 50.8mm x 25.4mm)
ApprovalAgency:
CE, cURus
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYua1/8C24-P20-C.pdf
1. How to order 1/8C24-P20-C on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 1/8C24-P20-C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1/8C24-P20-C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1/8C24-P20-C.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1C24-N20-M-C 1/8C24-P20-C 2C24-P20-C 1C24-NP250-1 1C24-NP250-I5-1
Part Number 1C24-N20-M-C 1/8C24-P20-C 2C24-P20-C 1C24-NP250-1 1C24-NP250-I5-1
Manufacturer Advanced Energy Advanced Energy Advanced Energy Advanced Energy Advanced Energy
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series UltraVolt® C UltraVolt® C UltraVolt® C UltraVolt® C UltraVolt® C
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
Voltage-Input(Min) 23V 23V 23V 23V 23V
Voltage-Input(Max) 30V 30V 30V 30V 30V
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Output1 125V 125V 125V 125V 125V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 160mA 160mA 160mA 160mA 160mA
Power(Watts) 20W 20W 20W 20W 20W
Voltage-Isolation - - - - -
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C
MountingType Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Size/Dimension 4.75 L x 2.00 W x 1.00 H (120.7mm x 50.8mm x 25.4mm) 4.75 L x 2.00 W x 1.00 H (120.7mm x 50.8mm x 25.4mm) 4.75 L x 2.00 W x 1.00 H (120.7mm x 50.8mm x 25.4mm) 4.75 L x 2.00 W x 1.00 H (120.7mm x 50.8mm x 25.4mm) 4.75 L x 2.00 W x 1.00 H (120.7mm x 50.8mm x 25.4mm)