Advanced Energy 1C24-NP250-I5-1
1C24-NP250-I5-1
Part No.:
1C24-NP250-I5-1
Manufacturer:
Advanced Energy
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
1C24-NP250-I5-1.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER +/-1000V 250W
Packaging:
Bulk
Series:
UltraVolt® C
ProductStatus:
Active
Type:
Enclosed, High Voltage
Voltage-Input(Min):
23V
Voltage-Input(Max):
30V
NumberofOutputs:
2
Voltage-Output1:
1000V
Voltage-Output2:
-1000V
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
125mA
Power(Watts):
250W
Voltage-Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 65°C
MountingType:
Chassis Mount
Size/Dimension:
8.00 L x 4.50 W x 1.08 H (203.2mm x 114.3mm x 27.4mm)
ApprovalAgency:
CE, cURus
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYua1C24-NP250-I5-1.pdf
1. How to order 1C24-NP250-I5-1 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 1C24-NP250-I5-1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1C24-NP250-I5-1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1C24-N20-M-C 1/8C24-P20-C 2C24-P20-C 1C24-NP250-1 1C24-NP250-I5-1
Part Number 1C24-N20-M-C 1/8C24-P20-C 2C24-P20-C 1C24-NP250-1 1C24-NP250-I5-1
Manufacturer Advanced Energy Advanced Energy Advanced Energy Advanced Energy Advanced Energy
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series UltraVolt® C UltraVolt® C UltraVolt® C UltraVolt® C UltraVolt® C
ProductStatus Active Active Active Active Active
Voltage-Input(Min) 23V 23V 23V 23V 23V
Voltage-Input(Max) 30V 30V 30V 30V 30V
NumberofOutputs 2 2 2 2 2
Voltage-Output1 1000V 1000V 1000V 1000V 1000V
Voltage-Output2 -1000V -1000V -1000V -1000V -1000V
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 125mA 125mA 125mA 125mA 125mA
Power(Watts) 250W 250W 250W 250W 250W
Voltage-Isolation - - - - -
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C
MountingType Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Size/Dimension 8.00 L x 4.50 W x 1.08 H (203.2mm x 114.3mm x 27.4mm) 8.00 L x 4.50 W x 1.08 H (203.2mm x 114.3mm x 27.4mm) 8.00 L x 4.50 W x 1.08 H (203.2mm x 114.3mm x 27.4mm) 8.00 L x 4.50 W x 1.08 H (203.2mm x 114.3mm x 27.4mm) 8.00 L x 4.50 W x 1.08 H (203.2mm x 114.3mm x 27.4mm)