SMC Diode Solutions 19TQ015CJ
19TQ015CJ
Part No.:
19TQ015CJ
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-2
Datasheet:
ShinYua19TQ015CJ.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 15V TO220AC
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
2500pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10.5 mA @ 15 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
15 V
Current - Average Rectified (Io):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
360 mV @ 19 A