GeneSiC Semiconductor 1N1199AR
1N1199AR
Part No.:
1N1199AR
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-203AA, DO-4, Stud
Datasheet:
ShinYua1N1199AR.pdf
Description:
DIODE GEN PURP REV 50V 12A DO4
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard, Reverse Polarity
Part Status:
Active
Mounting Type:
Chassis, Stud Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 50 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
12A
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 12 A
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Datasheet:
ShinYua1N1199AR.pdf
1. How to order 1N1199AR on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 1N1199AR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1N1199AR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N1199AR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 1N1199AR pin diagram, 1N1199AR datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image S85BR MUR5010R S6B S6BR S6D
Part Number S85BR MUR5010R S6B S6BR S6D
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Part Status Active Active Active Active Active
Capacitance @ Vr, F - - - - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 50 V 10 µA @ 50 V 10 µA @ 50 V 10 µA @ 50 V 10 µA @ 50 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50 V 50 V 50 V 50 V 50 V
Current - Average Rectified (Io) 12A 12A 12A 12A 12A
Operating Temperature -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 12 A 1.1 V @ 12 A 1.1 V @ 12 A 1.1 V @ 12 A 1.1 V @ 12 A