Microchip Technology 1N5416US
1N5416US
Part No.:
1N5416US
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
E-MELF
Datasheet:
ShinYua1N5416US.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 100V 3A D5B
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 9 A