Vishay General Semiconductor - Diodes Division 1N5418-TAP
1N5418-TAP
Part No.:
1N5418-TAP
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
SOD-64, Axial
Datasheet:
ShinYua1N5418-TAP.pdf
Description:
DIODE AVALANCHE 400V 3A SOD64
Packaging:
Tape & Box (TB)
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Avalanche
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
100 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 9 A