Nexperia USA Inc. 1PS70SB40,115
1PS70SB40,115
Part No.:
1PS70SB40,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
ShinYua1PS70SB40,115.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOT323
Packaging:
Tape & Reel (TR),Bulk,Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
5pF @ 0V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 40 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
120mA (DC)
Operating Temperature:
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 40 mA
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Datasheet:
ShinYua1PS70SB40,115.pdf
1. How to order 1PS70SB40,115 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 1PS70SB40,115 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1PS70SB40,115?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1PS70SB40,115.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Diode Type Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Part Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Capacitance @ Vr, F 5pF @ 0V, 1MHz 5pF @ 0V, 1MHz 5pF @ 0V, 1MHz 5pF @ 0V, 1MHz 5pF @ 0V, 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 40 V 10 µA @ 40 V 10 µA @ 40 V 10 µA @ 40 V 10 µA @ 40 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 40 V 40 V 40 V 40 V
Current - Average Rectified (Io) 120mA (DC) 120mA (DC) 120mA (DC) 120mA (DC) 120mA (DC)
Operating Temperature 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 40 mA 1 V @ 40 mA 1 V @ 40 mA 1 V @ 40 mA 1 V @ 40 mA