Advanced Energy 2C24-P20-E
2C24-P20-E
Part No.:
2C24-P20-E
Manufacturer:
Advanced Energy
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
ShinYua2C24-P20-E.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 2000V 20W
Packaging:
Bulk
Series:
UltraVolt® C
ProductStatus:
Active
Type:
Enclosed
Voltage-Input(Min):
23V
Voltage-Input(Max):
30V
NumberofOutputs:
1
Voltage-Output1:
2000V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
10mA
Power(Watts):
20W
Voltage-Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 65°C
MountingType:
Chassis Mount
Size/Dimension:
4.75 L x 2.00 W x 1.00 H (120.7mm x 50.8mm x 25.4mm)