E-T-A 4140-G112-J1M1-K5S0TN-40A
4140-G112-J1M1-K5S0TN-40A
Part No.:
4140-G112-J1M1-K5S0TN-40A
Datasheet:
ShinYua4140-G112-J1M1-K5S0TN-40A.pdf
Description:
CIRC BRKR THRM
CurrentRating(Amps):
40A
VoltageRating-AC:
115 V
VoltageRating-DC:
28 V
ActuatorType:
Push-Pull Plunger
NumberofPoles:
1
Illumination:
None
IlluminationVoltage(Nominal):
Datasheet:
1. How to order 4140-G112-J1M1-K5S0TN-40A on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 4140-G112-J1M1-K5S0TN-40A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 4140-G112-J1M1-K5S0TN-40A?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer E-T-A E-T-A E-T-A E-T-A E-T-A
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 4140 4140 4140 4140 4140
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Panel Mount Panel Mount Panel Mount Panel Mount Panel Mount
BreakerType Thermal Thermal Thermal Thermal Thermal
CurrentRating(Amps) 40A 40A 40A 40A 40A
VoltageRating-AC 115 V 115 V 115 V 115 V 115 V
VoltageRating-DC 28 V 28 V 28 V 28 V 28 V