SMC Diode Solutions 63SPB100A
63SPB100A
Part No.:
63SPB100A
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
SPD-2A
Datasheet:
ShinYua63SPB100A.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 60A SPD-2A
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
1500pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
60A
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
870 mV @ 60 A