SMC Diode Solutions 644CNQ045
644CNQ045
Part No.:
644CNQ045
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
PRM4
Datasheet:
ShinYua644CNQ045.pdf
Description:
PIV 45V PRM4 POWER MODULE
Packaging:
Box
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Capacitance @ Vr, F:
15nF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
21 mA @ 45 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
300A
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 300 A